City tervisekliiniku spetsialistid ja arstid annavad praktilisi nippe, mis aitavad sul kergemalt ja tervislikumalt elada.

Tervisenipp nr 1
Kui tunned väsimust, siis proovi toidulisandina tarbida juurde korditsepsi. Traditsioonilises Hiina meditsiinis on korditseps hästi tuntud ja leiab sagedasti kasutust. See annab sulle lisaenergiat, et pime aeg hästi üle elada.

Tervisenipp nr 2
Tee enda eluviisile väike inventuur ja vasta järgnevatele küsimustele:
– kas liigun päevas minimaalselt 45 minutit
– kas söön igapäevaselt puu- ja köögivilju
– kui sagedasti on lisatud suhkruga toidud minu menüüs
– kas ma magan öösiti vähemalt 7 tundi?
– mida peaksin enda elustiilis muutma selleks, et tunneksin ennast veel paremini?

Korda protseduuri vähemalt korra kuus.

Tervisenipp nr 3
Tee endale iga päev üks väike pai. Alati leiab midagi, mille eest seda teha!

Tervisenipp nr 4
Elu ei tasu liiga tõsiselt võtta.

Tervisenipp nr 5
Kui sul on unekvaliteediga probleeme, siis proovi täna õhtul nii, et ära vaata kaks tundi enne uinumist siniseid ekraane (telefon, arvuti, telekas). Sinine ekraan takistab unehormooni tekkimist organismis.

Tervisenipp nr 6
Kõige tervislikum on kui oled aktiivne kogu päeva vältel, sellepärast tee (vähemalt täna) üks liftivaba päev!

Tervisenipp nr 7
Kui oled toidulisandite tarbija, siis ära kunagi võta neid koos kohviga, sest see takistab nende imendumist. Võimaluse korral jäta kohvi ja toidulisandite vahele alati vähemalt tunnike.

Tervisenipp nr 8
Kas juba on külm olla? Pane siis müts pähe! See on isegi olulisem kui kinnaste kandmine, sest just pea kaudu hajub kõige suurem osa inimese kehasoojusest.

Tervisenipp nr 9
Loo enda ümber positiivsust ja ütle täna inimestele vähemalt kolm komplimenti, mis tulevad otse südamest. Positiivsed emotsioonid muudavad õnnelikumaks ning panevad tööle õnnehormooni tootmise. Mida rohkem õnnehetki, seda paremini ja energilisemalt end tunned!

Tervisenipp nr 10
Söö rohkem pähkleid! Kas teadsid, et juba kahest parapähklist saad kätte oma päevase seleenikoguse ning Kreeka pähklid aitavad kaasa ajutööle ja metspähklid ning mandlid oma eeskujuliku E-vitamiini sisaldusega pidurdavad enneaegset vananemist?

Tervisenipp nr 11
Kui soovid, et jõulud oleksid kõhule võimalikult kerged, siis loobu mõttest eri toitude vahele enesetunde leevendamiseks mandariine nosida. Need jäävad maos aeglaselt seeduvate toitude taha toppama ning tekitavad kõhus raskustunnet. Üsna suure tõenäosusega saad sellest kooslusest seedehäire. Seega, söö puuvilju võimalusel eraldi toidukorrana.

Tervisenipp nr 12
Puhkama ei pea mitte ainult korra aastas, vaid iga päev. Kui palju on sinu päevas teadlikult võetud puhkehetki? Planeeri puhkepausid oma päeva teadlikult sisse. Nii oled õnnelikum ning suudad rohkem korda saata!

Tervisenipp nr 13
Kui su näo- või kätekreem sisaldab vett, siis ära kasuta seda vahetult enne õueminemist, sest vesi selles muutub külmas nahka kahjustavateks kristallikesteks ning tulemuseks on kahjustunud nahapind. Kui su kreem sisaldab vee asemel niisutusfaktoreid, siis see reegel ei kehti.

Tervisenipp nr 14
Piira oma soolatarbimist ning vaheta tavaline lauasool millegi tervislikuma vastu välja.
Uuringud näitavad, et Eesti naised söövad päevas keskmiselt 6,3 grammi soola, mehed 9,1 grammi. Õige soolakogus on kõigest 3–5 grammi ehk 1 triiki teelusikatäis ööpäevas. Võimalusel asenda tavaline lauasool mere- või roosa soolaga. Nii saad soolast ka kasulikke mineraalaineid.

Tervisenipp nr 15
Kui soovid saavutada tervislikku kehakaalu, siis alusta sellest, et loed kokku kiudained, mida päeva jooksul saad.  Kas saad ikka igapäevaselt 30-35 grammi? Hea andmebaas, kust seda järgi vaadata on siin https://tka.nutridata.ee/et/
Lihtsalt sisesta toiduaine otsingureale ja saadki teada, palju see kiudaineid sisaldab.

Tervisenipp nr 16
Söö kaneeli!  Selle mõnusale magusale lõhnale ja maitsele on raske vastu panna. Õnneks on kaneel ka midagi sellist, millele ei peagi vastu panema. Ühes teelusikatäies kaneelis on sama palju meile kasulike antioksüdante kui on pooles tassis mustikates. Kuna tegemist on nn magusate vürtside hulka kuuluva maitseainega, siis omistatakse kaneelile ka kõhtu kiiresti täitvaid omadusi. See tähendab, et kui näiteks õunale raputada peale kaneeli, peaks sellest saama kiiremini ja kauakestvama täiskõhutunde kui lihtsalt palja õuna närimisest.

Ühest kaneeliuuringust selgub ka, et just see vürts aitab tasakaalustada veresuhkrut, mis on kaalu langetamise seisukohalt väga oluline. Kui paljud arvavad, et kaneeli saab süüa vaid kaneelisaiakeste näol, siis tegelikult on olemas ka palju tervislikumaid versioone- näiteks võiks kaneeli lisada hommikupudrule, püreesuppidele, kohvile aga ka näiteks jogurtitele.

Tervisenipp nr 17
Kas tunned ennast nädalavahetusel rohkem väsinuna kui muidu?  Kui jah, siis võib aidata see, kui hoiad nädalavahetusel sama unerutiini, mis nädala sees ehk proovi ärgata samal ajal kui tavaliselt.

Tervisenipp nr 18
Kui tahad oma ellu uusi harjumusi sisse seada, siis uuringute kohaselt õnnestud kõige paremini siis, kui teed seda uut tegevust peale juba väga rutiinseks muutunud ja enda jaoks loomulikku harjumust.

Näiteks, kui tahad hakata regulaarselt raamatut lugema, siis tee seda kohe peale hambapesu. Nii jäävad harjumused kindlamini sisse!

Tervisenipp nr 19
Söö aeglaselt! Mälu iga suutäit vähemalt 20-30 korda. Nii saad väiksemast kogusest kõhu täis ning seedeprotsess kulgeb ladusamalt.

Tervisenipp nr 20
Selleks, et oma menüüd vajalike vitamiinide- ja mineraalainetega rikastada, lisa oma menüüsse idusid. Neis on peidus tohutu elujõud.  Iga seeme sisaldab selle taime jaoks eluks vajalikke aineid väga suures kontsentreeritud koguses ja idandamise teel muudame need ained endale paremini omastavaks.

Seega, rikasta oma tavapärast toidulauda idudega. Oluline on veel teada ka seda, et idud on kõige toitaineterikkamad kuni 72 tundi peale idanemist. Peale seda hakkavad idud juba enda tarbeks aineid kasutama ning me ei saa enam maksimaalset efekti

Tervisenipp nr 21
Joo tomatimahla! Värske tomat polegi parim variant. Miks? Sest antioksüdant lükopeen on näiteks mahlas paremini omastatav kui töötlemata kujul. Kuumtöötlemine ja purustamine suurendavad omastatavust sedavõrd, et tomatimahlas on kolm, ketšupis ja tomatikastmetes aga koguni viis korda rohkem lükopeeni kui värskes viljas.

Tervisenipp nr 22
Lisa täna iga toidukorra juurde toorsalatit või midagi värsket.  Toores toidus sisalduvad meile vajalikud ensüümid, mis muudavad seedeprotsessi lihtsamaks ning aitavad erinevatel ainetel paremini imenduda.