Kas täid on peas? Sügelus ja kõditunne peas ei tähenda midagi head. Õnneks saad täiesti kiiresti jagu, kui käitud kohe õigesti. Küsisime mütsihooaja hakul nõu City Tervisekliiniku arstilt Kristel Amjärvelt.

Mida pead täinakkusest teadma! Millal kahtlustada täisid?

Täid põhjustavad nii lastel kui täiskasvanutel analoogseid sümptomeid: algul on kõdi ja liikumistunne peas, seejärel sügelus, eriti kuklas juuste piiril ja kõrvade taga. Kõige rohkem on seda tavaliselt tunda öösiti. Nakatumist näitab vähemalt üks nahapinnal vabalt liikuv elus täi. Kui täid on juba täiskasvanud, võib neid juustes ka palja silmaga märgata. Kui täid on peas juba mõnda aega olnud, märkad juuksejuurtel ka sinna kleepunud valgeid täimune ehk tinge. Kuna juuksekarv ööpäevaga kasvab, siis liiguvad ka tingud peanahast järjest kaugemale. Koos täidega avastatud lööve viitab juba kaua kestnud infektsioonile, sest parasiitide sülg ja väljaheited tekitavad allergiat ja ärritusnähte. Pikemaaegsel peatäidega nakatumisel võib sügelemise ja kratsimise tagajärjel lisanduda ka naha mädapõletik. Seetõttu võivad olla suurenenud ka lümfisõlmed kaelal ja kõrvade taga. Vahel aetakse segamini täid ja kõõm. Neid saab eristada väga lihtsalt – kõõm tuleb raputades maha, tingud aga mitte. Kõõmahelbed on valged ja ebakorrapärase kujuga, tingud ovaalsed.

Kus kõige sagedamini nakatutakse?

Nakatuda võib, kui kasutada täidega nakatunud inimese kammi, harja, mütsi, patsikummi või kui magada nakatunuga samal padjal. Ühistranspordis või sõidukis võib täid saada peatugedelt. Suvel saavad lapsed peatäid sageli lastelaagrist. Kõige suuremas täidega nakatumisohus on lastekollektiivid, kus on 3–10aastased lapsed, kes müravad ja mängivad lähestikku, laenavad üksteisele kamme jms. Seal levib nakkus ka väga kiiresti.

Mida nüüd peale hakata? Kui avastad peast täid, tee nii:

 1. Teavita kollektiivi. Kui sinu lapsel on täid, teavita sellest kohe ka tema lasteaeda või kooli, vajadusel ka huviringide õpetajaid.
 2. Ravi kogu perekonda. Kui ühel on peres täid, tuleb ravida kõiki pereliikmeid.
 3. Pese pead spetsiaalse šampooniga. Osta apteegist täišampoon ja pese juuksed sellega korralikult puhtaks, nii et terve pea on šampoonine. Parema tulemuse nimel lase sel peas ka veidi aega mõjuda.
 4. Kammi korralikult. Pärast spetsiaalse täivastase šampooniga juuste pesemist, kammi niisked juuksed juurtest alates salkhaaval läbi peenete piidega täikammiga. Sellega saad juustest välja tänu šampoonile surnud täid ja ka juuksejuurtele kinnitunud munad. Tea, et elektriline täikamm ei sobi südame stimulaatoriga patsiendile.
 5. Tee kodus suurpuhastus.

Voodipesu ja riided. Vaheta ära ja pese kuuma veega puhtaks voodipesu, padjad, tekid ja kõik katted, millega nakatunu pea on kokku puutunud. Pese kuuma veega puhtaks ka kõik riided, mida täidega nakatunu nakkuse ajal kandis.

Laste pehmed mänguasjad. Paki need kolmeks päevaks hermeetiliselt kilekotti ja tõsta eluruumidest eemale, sest täid surevad kolme päevaga, kui nad süüa ei saa. Võid asjad tõsta ka mõneks päevaks sügavkülma ja siis hiljem õues puhtaks kloppida.

Toad ja mööbel. Korista toad põhjalikult tolmuimejaga, ka diivan ja kogu muu pehme mööbel ja vaibad.

Kammid ja patsikummid. Viska ära juukseharjad, millega kammisid juukseid nakkuse ajal. Ka patsikummid on turvalisem uued osta.

Auto. Kui peres on auto, puhasta ka see põhjalikult. Eriline tähelepanu koonda peatugedele ja laste turvatoolidele.

Testi ennast!

Kas sul on täid?

 • Pese juukseid nii nagu alati. Kasuta ka palsamit ja jäta see pähe.
 • Kammi juukseid alguses tavalise kammiga ja siis valge lina kohal täikammiga.
 • Kas lina jäi puhtaks? Kui sul on täid, peaksid neid linal nägema.
 • Kui ikkagi kahtled, kammi juukseid põhjalikult juukseharjaga ja aseta see siis veekaussi – täid peaksid ujuma pinnale.

Enneta täisid nii:

 • Kasuta ainult isiklikku kammi, juukseharja ja patsikumme. Ära laena neid ka teistele.
 • Ära laena kelleltki peakatteid ega salle.
 • Bussis seisa pigem püsti või siis ära toeta pead peatoele.
Täid