Kuigi südamehaiguseid põdevate patsientide arv ja südamehaigustesse suremus on aastate jooksul Eestis langenud, on meil suremus jätkuvalt Euroopa keskmisest kõrgem. Uurisime City Tervisekliiniku kardioloogilt dr Artur Aderilt, kuidas oma südant hoida.
Kõige sagedamini satuvad inimesed tema vastuvõtule vahelöökidega. „Vahelöögid on igal inimesel. Osad tunnevad neid ja teised mitte. Mõnel võivad need olla täiesti süütud, teisel vajad kindlasti lähemat uurimist,“ selgitab ta.
Selleks, et südametervis oleks korras, soovitab dr Ader eelkõige käia perearsti juures ja hoida riskitegurid kontrolli all. „Kindlasti tuleks kehakaal hoida normi piires, vaadata üle vererõhu, -suhkru ja kolesterooli näitajad ning kui need on liiga kõrged, tuleks hakata nendega tegelema vastavalt arsti soovitustele.“ Dr Ader soovitab samad näitajad ja kõrvalekalded välja uurida ka suguvõsa lõikes. Viimastel aastakümnetel on südame tervise seisukohalt üks oluline näitaja veel. „Ära muretse asjata,“ ütleb ta ning lisab, et ärevushäire on sama suur riskitegur kui kõrge kolesteroolinäit.
Seega, soovitame südame tervise ja üleüldise hea olu huvides toituda tervislikult, liikuda piisavalt ja mitte liigselt muretseda.