Kui sageli võiks perearsti vastuvõtul käia ning milliste murede puhul saab just temalt abi? Vastab City Tervisekliiniku perearst dr Hille Jaanisoo.
„Perearstide tööpõld on lai. Perearsti juurde võivad inimesed pöörduda peaaegu kõikide tervise probleemidega alates külmetushaigustest, millega pöördumised on sagedasemad. Sagedased on ka liigeste haigustega külastused. Aga ka mitmesuguste seede- ja muude sisehaigustega pöördutakse kõigepealt perearsti poole,“ selgitab dr Jaanisoo ning lisab eelmainitud nimekirjale veel ka kirurgiliste probleemidega haiged. „Perearst teeb esmase küsitluse ja läbivaatuse, teeb vajadusel analüüsid ja paneb esialgse diagnoosi ning määrab ravi. Äge haigus möödub üldiselt kiiresti, vajadusel tuleb vahel kontrollida veel analüüside muutusi ja teha läbivaatuse kontroll, et kõik oleks korras. Tõsisemate haigestumiste puhul on vaja haige saata eriarstide konsultatsioonile. Ka selle suunamisega tegeleb perearst.“ Dr Jaanisoo ütleb ka, et perearstide juures käiakse teinekord ka kogu perega, sest lapsed on tihti samal ajal haiged.
Seega käiakse perearsti vastuvõtul paljuski vastavalt vajadusele. Sageli on perearst esimeseks abistajaks. Kui patsiendil on aga diagnoos olemas, siis määratakse ka kindel sagedus. „Kui tegemist onkroonilise haigusega, siis kontrolli all oleva haigusega käiakse 1x aastas tegemas analüüse ja ka arsti vastuvõtul. Krooniliste haiguste ägenemisel ka 2x aastas või tihedamini. Teatud haigused on võetud pideva jälgimise alla, aga sellega tegelevad rohkem pereõed, kes jälgivad, et patsiendid teeksid regulaarselt analüüse ja külastaks ka arsti 1-2 x aastas. Põhiliselt kuuluvad siia kõrge vererõhuga-, südame kroonilise puudulikkusega-, diabeediga haiged. Rasked vererõhu-, südamepuudulikkusega- ja 1. tüüpi diabeedi haiged on tavaliselt eriarstide jälgimise all,“ ütleb ta.
Kui sul on tervisemure, siis pöördu julgelt City Tervisekliiniku perearstide poole.