Kuidas end viiruste ja gripi eest kaitsta? Mida teha, kui tunned, et hakkad haigeks jääma?  Häid nippe, kuidas elada gripi ja viiruste hooaeg üle, jagab City Tervisekliiniku õendusjuht Eliise Berens.

Ka külma ilmaga peame keskenduma kiiretele argipäeva töödele ja tegemistele, mis on tegelikult organismile talvisel puhke perioodil koormuseks. Sellisel ajal on suur võimalus olla vastuvõtlik erinevatele viirushaigustele.

Gripp on raske, kuid vaktsiinvälditav hingamisteede nakkushaigus. Kindlasti on soovitatav vaktsineerida igal aastal sügis-talvise hooaja jooksul.  Parima kaitse annab vaktsineerimine enne haigestumise kõrgperioodi oktoobrist-detsembrini. Immuunsus tekib peale vaktsinatsiooni kahe nädalaga.

Ema nõuanne kanda mütsi, salli ja hoida keha soojas, on väga hea mõte. Immuunsus on tugevam, kui olla riides mugavalt ja parajalt soojalt. Talvisel ajal on mõistlik tarbida soojendavaid toite ja jooke. Seejuures tasub kindlasti pidada silmas, et alkohol ja maiused pärsivad immuunsust ning piimatooted võivad tekitada hingamisteedes liigset lima.

Kui tunnete külmetushaigust tekkimas või olete haigestunud, keetke üks hea kanapuljong, jooge rohelist teed meega, tarbige küüslauku, ingverit, C-vitamiini sisaldavad koduseid marju, näiteks mustsõstraid, astelpaju ja kibuvitsa (või välismaisetest sidrunit, apelsini, kiivit vms). C-vitamiin on immuunsüsteemi tugevdav antioksüdant ja leevendab viirushaigustest tekkivaid limaskesta turseid. Mesi on desinfitseeriva omadusega, seepärast on kurguvaluga lusikatäis mett alati mõnus ja abistav vahend valu leevendamiseks. Mett on sobilik lisada teele, kuid mitte keevasse vette, pigem võiks seda lahustada soojas vees.

Viirushaiguse tunde tekkel, on tark olla kodus, teha tööd kodukontoris või võtta endale paar päeva puhkust. Nii paraneb enesetunne kiiremini, haigus ei süvene ega lisandu bakteriaalset raskemat haigust ja hoiad teisi inimesi. Vanaemade lihtsad mõnusad kodused raviviisid töötavad. Muidugi kui palavik on kõrge või on tekkinud hingamisraskused, väga halb enesetunne, tuleb konsulteerida õe või arstiga.