Kuigi laias laastus kehtivad nii meestele kui naistele sarnased toitumis- ja liikumissoovitused, tasub meestekuul vaadata nende vajadusi pisut detailsemalt.  City Tervisekliiniku toitumisnõustaja Teele Teder soovitab meestele kahte toiduainet, mis võiks regulaarselt nende menüüs esindatud olla.

Tsink on meestele väga oluline mineraal, sest avaldab olulist mõju meeste tervisele, parandades seksuaalset võimekust ja viljakust. Arvatakse, et tsingi vähenemine rakkudes soodustab nende rakkude arenemist kasvajarakkudeks ning eesnäärme vähi puhul on täheldatud tsingisisalduse langemist eesnäärmes. Tsink aitab kaasa spermatogeneesile ehk seemnerakkude arenguprotsessile, mille käigus valmivad viljastumisvõimelised spermatosoidid. Madala tsingisisaldusega võib kaasneda ka väiksem kogus spermatosoide, mis meeste viljakust otseselt mõjutab. Tsink aitab hoida organismis vajalikku testosteroonitaset ning ennetada erektsioonihäireid.  Väga heaks tsingiallikaks on kõrvitsaseemned. Kellele need aga ei maitse või sobi, võib tsinki saada ka pähklitest, kaunviljadest, täisteraviljadest ja munast. 

 Kindlasti võiks mehe menüüsse kuuluda ka tomat või isegi miks mitte ketšup, sest neis sisaldub meeste jaoks eriti oluline antioksüdant lükopeen. Tomatite kuumutamisel purunevad nende rakuseinad ning see aitab organismil lükopeeni võrreldes värskete tomatitega paremini omastada. 2002. aastal läbi viidud uuringutega (U.S. National Cancer Institute) tõestati, et meestel, kes söövad kaks või enam korda nädalas tomateid, väheneb risk haigestuda eesnäärmevähki. 

Kui tahad tomatist maksimaalselt kasu saada, siis ongi seda kasulikum süüa kuumutatult kui värskelt.  Nii ei tõuse ainult lükopeenide hulk vaid ka üleüldine antioksüdantide aktiivsus. Uuringus, kus kuumutati tomateid 88 kraadi Celsiuse juures  2 minutit, 15 minutit ja 30 minutit tõusis lükopeeni hulk vastavalt 6%, 17% ja 35% võrra ja üleüldine antioksüdantide tase vastavalt 28%, 34% ja 62% võrra.  Kuna lükopeen on rasvlahustuv, võiks tomateid tarbida koos mingit tüüpi rasvaga.