Kui tahad pidurdada enneaegset vananemist, kuid ei soovi plastilist kirurgiat, siis võib sulle sobida ka niiditamine. „See on väga hea alternatiiv plastilisele kirurgiale,“ ütleb City Tervisekliiniku kosmeetik ja õde Reet Uustalu, kes on niiditamisega tegelenud juba kümme aastat.

„Selle protseduuri käigus viiakse naha alla väga peenikesed mesoniidid ehk piimhappest tehtud niidid, mis poole aastaga biolagunevad. Neid niite kasutatakse ka tavakirurgias haavade õmblustes. Niiditamise tehnika positiivne efekt seisneb aga selles, et niidi ümber tekib uus kollageenikiud mis annab soovitud pinguldatuse,“ selgitab ta. Niit laguneb, aga kollageenikiud jäävad alles. „Lisaks hakkavad naharakud end juba protseduuri ajal kokku koondama, sest nõelatorge on mikrodrauma. See annab naharakkudele info, et neid rünnatakse ning neil on vaja hakata ennast kokku koondama ja nn vastu võitlema.“ Seepärast on Reeda sõnul esimesed tulemused näha juba peale protseduuri, kuid maksimaalne efekt saabub esimese poole aasta jooksul. Niiditamise plussiks on ka see, et tulemus võib kesta kuni neli aastat. „Seejärel võib protseduuri soovi korral korrata,“ täpsustab Reet.

Võrreldes plastilise kirurgiaga on niiditamine ka nahka säästvam. „Paranemine on kergem, sest minihaavad paranevad ruttu,“ ütleb ta ning lisab, et verevalumid võivad siiski naha eripäradest tulenevalt osadel patsientidel tekkida. „Iga nahk on isemoodi ja sellega tuleb arvestada.“

Sobib nii meestele kui naistele

Niiditamine ei ole ka valus, sest seda tehakse tuimestusega ning niite saab panna praktiliselt igale poole. „Näole, kaelale, rindadele, aga ka käsivartele, tagumikule ning jalgadele,“ loetleb Reet piirkondi, kuhu on patsientidele niite pannud. „Jalgadele näiteks seepärast, et patsiendi lümfidrenaaž oli vilets ning niidid soodustavad ka seda.“ Teenus on populaarne nii naiste kui meeste seas.

Selleks aga et niiditamise protseduurist maksimaalselt kasu saada on Reeda sõnul kindlasti vajalik eelnev konsultatsioon. „Kui nahk on hästi õhuke, siis tuleks teda enne niiditamist intensiivselt toita, näiteks teha mesoteraapiat või plasmasüste. Olenevalt naha seisukorrast võib niiditamise protseduuri ettevalmistamiseks kuluda mitu kuud, kuid see kõik on väga individuaalne ja sõltub kliendi naha seisukorrast,“ täpsustab ta

Peale protseduuri tuleb olla hoolas

Konsultatsiooni käigus jagab Reet ka konkreetseid soovitusi, mida teha ja mitte teha peale protseduuri, et saavutada maksimaalne tulemus. Näiteks ei tohiks järgmise kümne päeva jooksul päevitada, sest haava kohtadele võivad sedasi pigmendilaigud tekkida. „Samuti ei ole soovitatav kümne päeva jooksul külastada jõusaali, et vältida lihaspinget ega kasutada ka aktiivset miimikat, mis võib niitide paiknemist muuta.“

Eesti seaduste kohaselt on niiditamine peamiselt ilukliinikute pärusmaa, sest protseduuri ajal peab lisaks litsentseeritud õele olema kohal ka arst. Seepärast on vaid loetud kohad, kus seda teenust on võimalik saada.  „Hinnaskaala on väga lai, sest kõik oleneb piirkonnast ehk sellest kui palju niite on vaja.“ City Tervisekliinikus on ühe niidi hinnaks koos töö ja konsultatsioonidega 25 euri. „Olenevalt piirkonnast ja seisukorrast võib minna paarsada eurot aga ka rohkem,“ ütleb Reet.  City Tervisekliinikus on niiditamise ja ka teiste teenuste eest võimalik tasuda osade kaupa kasutades Medicredit OÜ abi.