Laulja Sulo Tintse (41) läbis City Tervisekliinikus põhjaliku terviseauditi ning soovitab meestekuul sama teha ka kõigil meestel, kes pole siiani oma tervisest piisavalt hoolinud

„Ütlen ausalt, kuna minu viimasest terviseuuringust oli möödunud neli aastat, siis olin endale peas väga palju hirmsaid diagnoose pannud,“ tunnistab ta ning lisab, et hoogu selleks andsid juurde ka viimasel ajal meediast läbi käinud sõprade tervisemured ning tema enda suurenenud kehakaal. „Minu stabiilsest 85 kilost on vale toitumise tõttu saanud 100 kilogrammi. Tunnen juba viimased kolm kuud, et seda on liiga palju.“ Sulo räägib, kuidas selle on põhjustanud tema ebatervislik toitumine, mille sarnast ta ei soovita kellelegi. „Söön hommikuti ja siis ülejäänud päeva toimetan sedasi ringi, et toit ei tule meeldegi enne kui juba õhtu käes. Siis söön nii palju, et pärast lausa raske olla.“

Pidev tühja kõhu tunne

Sulo on ka varem kehakaaluga hädas olnud, aga viisi, kuidas ta siis ülekilodega võitles, ta samuti kellelegi ei soovita. „Ma proovisin ühte populaarset dieeti, mis mu tervisele üldse hea ei olnud. Kaal kukkus küll ruttu, aga tagantjärgi ütleks, et kõht oli koguaeg tühi,“ meenutab ta ning lisab, et lisakilodega elamine oli keeruline ka siis. „Ma ei saanud isegi sokke jalga ja tossupaelu oli ka väga keeruline siduda.“ Suurenenud kehakaal oli ka põhjuseks, miks ta arvas, et arstlikku kontrolli tulles võivad paljud näitajad olla korrast ära. „Läbisin City Tervisekliinikus põhjaliku terviseauditi koos vereanalüüside, koormustesti ning isegi kuulmise kontrolliga. Nii põhjalikku tervisekontrolli polegi ma varem kunagi teinud. Minu rõõmuks olid mu näitajad head. Tunnen tohutu kergendust,“ ütleb Sulo.

Suurim mure

Kergenduse ja stressi vähendamise pärast soovitab Sulo ka kõigil teistel meestel novembris ehk meestekuul enda tervis fookusesse võtta ning kontrolli minna. „Te saate nii palju pingeid endal sellega maha. Stress teeb ju samamoodi haigeks, ärge laske sellel süveneda.“ Sulo ütleb, et tundis ise kõige enam hirmu oma südame pärast, sest aeg ajalt jätvat see lööke vahele. „See tõesti alati ehmatas mind väga. Mõtlesin tihti, et varsti olen siit ilmast läinud.“ Õnneks vabanes ta peale arsti konsultatsiooni ka sellest hirmust. „Kui varasemalt olen alati võtnud vaid vereanalüüsid, siis sel korral valisin teadlikult ka arsti konsultatsiooni ja soovitan seda teistelegi. Pole vaja dr Google kaudu hakata midagi leiutama. Ma sain dr Agita Ikena käest sellist infot, mida ma tõepoolest siiani ei teadnud. Nüüd tunnen kuidas kõik on nii lihtne. Tean täpselt, mis muudatusi pean tegema. Tervislik eluviis pole mingi raketiteadus.“ Sulo südamemure oli aga ilma igasuguse põhjuseta. „Arst selgitas mulle väga lihtsalt ära miks süda vahepeal mõne löögi vahele jätab ning ütles, et minul ei juhtu seda nii sageli, et muretsemiseks oleks põhjust. Ma olin enne ikka väga mures.“ Sulo ütleb ka, et teinekord võib mõni tervisemure leida arstiga koostöös väga lihtsa lahenduse. „Kui sul ongi midagi viga, siis see võib olla vabalt tingitud näiteks mõne aine puudusest. Hirm ja stress, mida selle sümptomiga seoses tunned, on aga veelgi kahjulikumad.“
Sulo terviseauditist selgus, et tema koormustaluvus on väga hea ning ka tema D-vitamiini tase on ebaeestlaslikult normis. „Kuigi ma D-vitamiini hetkel juurde võtma ei pea, soovitas arst mul tarbida B12- vitamiini, mille nüüd kindlasti juba täna apteegist soetan.“ Ka Sulo PSA näitajad on korras. „Üks mure jälle vähem,“ ütleb ta kergendunult.

Uued toidukogused

Lisaks sai Sulo arstilt konkreetseid soovitusi, mida teha, et muret tekitavatest üleliigsetest kilodest vabaneda. „Sain teada, millise koguse võiksin korraga süüa,“ ütleb Sulo ning paneb peopesad kokku. „Kahe peapesa suurune võib minu toidukord olla, kuid kindlasti mitte kuhjaga.“ Seedimise soodustamiseks soovitas arst Sulol ka aeglasemalt süüa. „Ta ütles, et mu toidukord võiks kesta vähemalt veerandtundi ning lisaks sain teada, et toidu kõrvale pole hea vedelikku juua. Ta tegi mulle ka joonise ning selgitas inimkeeli ära, miks see nii on. Ma tõesti varem ei teadnud selliseid asju.“

Ka menüüs tuleb teha pisut muudatusi. „Kuna mu kolesterool on pisut kõrge, siis loobun oma lemmikust, juustupatsist. Seda enam nii palju kindlasti süüa ei tohi, kui olen seda siiani teinud. Sõin juustupatsi varasemalt ikka mitu korda nädalas. Samuti tuleb suurendada ka kala osakaalu menüüs.“ Motivatsioon muudatuste tegemiseks on Sulo sõnul aga laes. „Tunnen sellist kergendust ja olen väga õnnelik enda andmeid vaadates.  Lõpuks ometi on mul olemas ka konkreetsed näpunäited, kuidas edaspidi tervislikumalt elada. Päris kindlasti ei proovi ma enam neid ebatervislikke ja raskeid dieete. Ka arst ütles, et ei pea äärmustesse minema. Pigem teen nüüd nii, et neljapäev on kalapäev ja reede on poole juustupatsikese päev. Nii saab energiat juurde ja oma topelt põskedest lahti,“ naljatleb ta.

Tutvu Sulo poolt valitud terviseauditiga SIIT!