Ravivõimalused täienevad pidevalt ning tänaseks on ka Eestis võimalus kasutada personaalmeditsiini eeliseid. Mis see on ja kuidas käib, selgitab City Tervisekliiniku tegevjuht Kadri Helena Rõõmus.
“Personaalmeditsiin on uus ja väga kasulik samm paremate ravilahenduste suunas. See aitab leida igale inimesele võimalikult individuaalse ennetus- või raviplaani, analüüsides inimese ja teinekord ka tema lähedaste terviseandmeid (sealhulgas geneetilst eelsoodumust) koos elustiili- ja ümbritseva keskkonna andmetega.
Kõige suurem roll ongi personaalmeditsiinil just geeniandmetel. “City Tervisekliinikus kuulub hetkel personaalmeditsiini teenuse alla farmakogeneetika DNA-analüüs. See võimaldab vere analüüsist uurida patsiendi personaalset geeniprofiili ning vastavalt sellele on arstil kergem määrata sobiv ravim õiges annuses,” selgitab Rõõmus ning lisab, et DNA paneeli abil on võimalik suurendada ravi õnnestumise tõenäosust ning vähendada ohtlike kõrvaltoimete või ebatõhusa ravi riski. „Analüüs aitab arstil just teile kõige tõusama ja vähem kõrvaltoimeid tekitavat ravimit määrata. Testi tulemused on kogu eluks. See säästab patsiendi tervist ja aitab tervisekuludelt kokku hoida,“ selgitab Rõõmus. Farmakogeneetika DNA paneelis on kokku koondatud 29 geeni, mis on seotud üle 200 ravimi metabolismiga.
Farmakogeneetiliste analüüside kasutamine on eriti väärtuslik järgmiste ravimite puhul: antidepressandid ja muud psühhotroopsed ravimid; valuvaigistid/reumavastased ravimid; antikoagulandid/vere hüübimist pärssivad ained; antibiootikumid, viiruse- ja seenevastased ravimid; diabeedivastased ravimid; hüpertensiooni vastased ravimid; tsütostaatikumid; prootonpumba inhibiitorid/ maohappe teket pärssivad ravimid; statiinid/ liigkolesterool.
Farmakogeneetika profiil ei muutu see tähendab, et analüüsi tulemused on kasutatavad kogu elu jooksul ning testi vastus saabub 23 tööpäeva jooksul.
Loe farmakogeneetika kohta lähemalt siit!