Kõigil inimestel ei välju pehme kõrvavaik iseeneslikult ning teil tuleb käia oma kõrvu arsti juures puhastamas. Kõrvade loputamist võib minna vaja ka siis, kui näiteks lennukisõidust on kõrvad nn lukus või kõrva on lennanud putukas. Kuidas City Tervisekliinikus kõrvade loputamine käib, selgitab õendusjuhi KT Inger Kaljula.

„Kõrvade loputus on mõeldud inimestele, kellel ei välju pehme kõrvavaik iseeneslikult, vaid muutub hoopis kõvaks ning põhjustab kuulmekäigu ummistust. Samuti võivad kõrvaloputusse tulla isikud, kellel on mingisugune muu ummistus kõrvas, näiteks putukas. Kuulmekäigu ummistus võib omakorda kaasa tuua kuulmislangust või kuulmekäigu kahjustust,“ selgitab Inger.

Kuidas kõrvade loputamine käib?

Keskmiselt võtab protseduur aega 15-20 minutit. Enne protseduuri teostamist vaatab õde kõrva otoskoobiga ning hindab kuulmekäiku ja kuulmekile terviklikkust, samuti protseduuri vajalikkust. „Meie kasutame City Tervisekliinikus kaasaegset ProPulse kõrvaloputusseadet, kuhu lisame sooja vett ning veesurve abil eemaldame ummistuse. Masinaga on võimalik reguleerida survet ning sellega saame tagada protseduuril ohutuse kaitstes kuulmekilet ülerõhu eest,“ kommenteerib Inger ning lisab, et protseduurijärgselt võivad lühiajaliselt esineda mõningased kõrvaltoimed, näiteks kõrvakanalis ebamugav tunne, tinnitus või kerge pearinglus, kuid need mööduvad peagi.

Kuidas kõrvade loputamiseks end ette valmistada?

Kõrvade loputamine on kiire, valutu ning efektiivne protseduur eemaldamaks ummistuse tekitaja. Inger soovitab ka kodus võimaluse korral eelnevalt kasutada õlisid, mis aitavad kõrvavaiku pehmendada. „Soovitame kindlasti igal juhul vältida kodus vatitikkude kasutamist kõrvade puhastamiseks, sest see võib kuulmekäiku kahjustada või kõrvavaiku sügavamale lükata. Kahjuks on see suur viga, mida inimesed kipuvad siiski tegema. Kõrvu ei tohiks tulla loputama ka siis, kui esineb keskkõrvapõletik või kuulmekiles mingil põhjusel ava,“ selgitab ta.

Millal tulla kõrvu loputama?

„Soovitame tulla kõrvade kontrolli ning kõrvu loputama, kui tunnete, et esineb kuulmislangust, ebamugavustunnet või nn lukus kõrva tunnet.“ Samuti tasub tulla ennetavalt kõrvu loputama 1-2 korda aastas nendel inimestel, kellel on juba varasem kogemus kõrvavaigu ummistusega.

Kõrvade loputamise kohta loe lähemalt SIIT!