Jaanipäev on küll oodatud päev, kuid kuskil kuklas on alati pisut ärevust.  Kuidas teha sellel aastal nii, et pärast söömaaega poleks raske olla ning lisakilod külge ei hakkaks. City Tervisekliiniku toitumisnõustaja Teele Teder jagab nippe, mida jälgides saab jaanipäeva hea enesetunde ja energiaga veeta.  

Natuke kapsast, valku ja granaatõuna

Sel perioodil tuleb pöörata tähelepanu ka oma maksale ning võimaluse korral teda sobivaga toetada. Üks maksa alafunktsiooni peamiseks põhjuseks on liiga suured toidukogused. Seepärast on jaanipäev üks raskemaid aegu maksa jaoks. Õnneks on olemas toite, mis aitavad maksa edukalt toetada. Kuigi Eestis peetakse artišokki peamiselt lihtsalt suupisteks, mida snäkilauale oliivide kõrvale panna, siis tegemist väga kasuliku toiduga, mis võiks olla regulaarselt menüüs. Artišokk aitab toetada maksa ja sapipõit ning parandada seedimist. Maksale meeldivad ka kõikvõimalikud kapsalised, sest neis leidub indool-3-karbinooli. See toitaine parandab maksa aktiivsust.  Granaatõun on üks looduse imesid. Selles sisalduv alfalipoehape toetab maksatööd ning võib kaitsta isegi mittealkohoolse maksarasvumise eest. Kindlasti on vaja ka mõõdukas koguses valku, sest N-atsetüültsüsteiin on ühend, mida leidub valgurikastes toitudes (enamasti loomsetes toiduainetes). N-atsetüültsüsteiin aitab kaasa olulise antioksüdandi glutatiooni tootmisele, mis on samuti optimaalseks keha puhastumise toimimiseks oluline. N-atsetüültsüsteiin aitab kaitsta ka maksa erinevate kemikaalide eest.

Jook või söök

Kindlasti ei tasu pidusöögi ega ka muude toidukordade kõrvale liiga palju vedelikke tarbida, sest see lahjendab maomahlu ning muudab lõppkokkuvõttes seedeprotsessi aeglasemaks ning raskemaks. Joo söögi ajal vaid vajadusel ning võimaluse korral naudi jooke toidukordadest eraldi. See aitab vältida raskustunnet, mis paljusid peale söögikorda tabab.

Jalutuskäik peale sööki

Erinevad uuringud tõestavad, et kerge intensiivsusega jalutuskäik peale söögikorda aitab kiirendada ainevahetust. Seega on sõnajalaõie otsimine või külajaanitulele jalutamine üks parimaid asju mida sel õhtul oma tervise heaks teha saad. Kui jood 30 minutit enne jalutuskäiku ära ka tassikese kohvi, suurendad rasvade põletamiste võimalust. Ja sel õhtul lükkub magamaminekuaeg ju niikuinii edasi. Naudi üht aasta valgemat ööd!

Seoses grillimisega on levima läinud üks tervistkahjustav müüt. Loe selle kohta lähemalt SIIT!